تبلیغات
همه چییز
همه چییز
همه چیز از همه جا برای همه کس در اینجاست
جهانی شدن در بُعد رسانه ای نیز از شتابی غیر قابل پیش بینی برخوردار شده است . علاوه بر شبکه های ماهواره ای و تلویزیونی که به اندازه ی قابل ملاحظه ای گسترش یافته اند ٬ به طوری که دهه ی ابتدایی هزاره سوم میلادی ٬ هیچ اتفاقی در جهان رخ نداد مگر آن که خبر آن به سرعت کمتر از یک دقیقه در همه جای جهان پخش شد .
این وضعیت بی سابقه ٬ زندگی بشر را دچار تحولی اساسی کرده است . اکنون دیگر هیچ فعالیت اقتصادی ٬ سیاسی ٬ فکری و علمی بدون عرضه ی خود در شبکه جهانی اطلاعات ٬ نمی تواند تداوم داشته باشد و هیچ کس نمی تواند برای بقا در رقابت های نزدیک بین المللی در عرصه های مختلف ٬ خود را بی نیاز از حضور در شبکه جهانی وب بداند .
بر اساس گزارش ها ٬ در پایان سال ۲۰۰۷ میلادی حدود یک پنجم مردم جهان به اینترنت دسترسی داشته اند ٬ یعنی چیزی در حدود یک میلیارد و سیصد میلیون نفر ؛ و این رقم به طور دایمی رو به افزایش است . در حالی است که در سال ۲۰۰۰ میلادی اینترنت تنها ۳۶۱ میلیون کاربر در کل جهان داشته است . مقایسه ی این دو آمار نشان می دهد که در این هفت سال شاهد رشدی ۲۶۶ درصدی در جمعیت شهروندان آنلاین جهان بوده ایم که این رقم سرسام آور ٬ سرعت بالای توسعه ی شبکه جهانی وب را در دهه ی آغازین هزاره ی سوم نشان می دهد .
تعداد وب سایت های اینترنتی نیز به همین ترتیب گسترشی انفجاری داشته و تعداد صفحات وب در آغاز سال ۲۰۰۸ میلادی از مرز ۳ میلیارد عدد فراتر رفته است . ظهور وبلاگ ها و سایت ها ی شخصی نیز به افزایش میزان تولید محتوا در اینترنت کمک زیادی رسانده و در عین حال بخش های مهمی از اینترنت را شخصی کرده است .
پیشرفت های تکنولوژیک باعث شده تا علاوه بر متن و عکس ٬ فایل هایی حاوی داده های صوتی و چند رسانه ای ( مولتی مدیا ) نیز در اینترنت شیوع یابند . همچنین امکان انتشار فیلم ها و عکس های شخصی در اینترنت به این شبکه جهانی نوعی حالت بی مرکز داده است ٬ به طوری که اکنون همه می توانند ا کمترین هزینه ٬ سهمی در فضای اینترنت داشته باشند و بدین ترتیب اینترنت یک شبکه ی مجازی نسبتاً دموکراتیک شده است .
تقریباً هیچ کس در این تردید ندارد که تصور جهان فردا بدون توجه به تغییراتی که اینترنت در زندگی بشر ایجاد می کند ٬ ممکن نخواهد بود . به علاوه ٬ شواهد زیادی در دست است که نشان می دهد از آنچه اینترنت برای بشر خواهد ساخت ٬ تنها مقدار بسیار اندکی به واقعیت مبدل شده است . حتی برخی از نظریه پردازان معتقدند که اینترنت در آینده یک واقعیت موازی با واقعیت های کنونی جهان بر روی شبکه تداعی خواهد کرد ٬ به طوری که ما پس از این علاوه بر زندگی واقعی فعلی ٬ در جهان ( نا واقعیت ها) یا ( واقعیت مجازی ) نیز زندگی خواهیم کرد .
( برگرفته از کتاب دایره المعارف تاریخ از نتتشارات پنجره )طبقه بندی: تاریخی، علمی،
برچسب ها: نشر ٬ انتشارات ٬ نشر پنجره ٬ انتشارات پنجره ٬، اینترنت ٬ تاریخچه اینترنت ٬ انقلاب اینترنت ٬،
دنبالک ها: نشر پنجره،
ارسال در تاریخ پنجشنبه 27 شهریور 1393 توسط ali mosaffa