تبلیغات
همه چییز
همه چییز
همه چیز از همه جا برای همه کس در اینجاست
کدامیک باعث شوک الکتریکی در بدن می شود :ولتاژ یا جریان ؟ اثر های زیان آور شوک ناشی از عبور جریان از بدن است . از قانون اهم میتوان دریافت که این جریان هم به ولتاژ اعمال شده به بدن و هم به مقاومت الکتریکی آن بستگی دارد . مقاومت بدن، که تابع وضعیت آن است ، از حدود 100 اهم وقتی که با آب نمک خیس شده باشد تا حدود 500 کیلو اهم اگر از پوست کاملا خشک باشد تغییر می کند . اگر با انگشتان خشک دو الکترود یک باتری دست بزنیم ، و با دست های خود مدار کاملی به وجود آوریم انتظار داریم مقاومت آن حدود 100 کیلو اهم باشد. معمولا جریان حاصل از 12 ولت را حس نمی کنیم و در 24 ولت تنها بدنمان گزگز می کند .
اگر پوست مرطوب باشد ،24 ولت ممکن است کاملا آزار دهنده باشد . جدول پایین اثر مقدار های مختلف جریان را بر بدن نشان می دهد .

جریان 
اثر
 0/001میتوان آن را احساس کرد .
 0/005 دردناک است .
0/010  سبب انقباض غیر ارادی عضله می شود .
 0/015باعث از دست رفتن کنترل عضله می شود .  
 0/070اگر از قلب بگذرد سبب اختلال جدی میشود ; اگر بیش از یک ثانیه دوام آورد، احتمالا کشنده است . 
هر سال تعداد زیادی از مردم جهان با جریان حاصل از مدار های 220 ولت معمولی کشته می شوند . اگر هنگامی که روی زمین ایستاده اید به کلید برق معیوبی دست بزنید ، بین شما و زمین 220 ولت « فشار الکتریکی » وجود خواهد داشت ، که جریان حاصل از آن به احتمال زیاد برای آسیب رساندن به شما کافی نیست . اما اگر با پا برهنه درون وان مرطوبی بایستید که از طریق لوله کشی به زمین متصل است ، مقاومت شما و زمین بسیار کم است . مقاومت کلی شما به قدری کم است که اختلاف پتانسیل 220 ولت جریان زیان بخشی را در بدنتان تولید می کند. هنگام حمام کردن به هیچ وسیله الکتریکی دست نزنید .
قطره های آبی که اطراف کلید های روشن-خاموش وسیله هایی مانند سشوار جمع میشود ممکن است جریان را به کاربر آن هدایت کنند. گرچه آب تقطیر شده عایق خوبی است، اما یون های موجود در آب معمولی شهر مقاومت الکتریکی آن را بسیار کم می کنند. این یون های حاصل مواد حل شده در آب، مخصوصا نمک ها، است. معمولا بر اثر تعریق لایه ای نمک روی پوست شما باقی می ماند، و وقتی که پوستتان مرطوب باشد، مقاومت آن را بسته به اینکه ولتاژ در چه فاصله ای از آن اعمال شود، به چند صد اهم یا کمتر کاهش می دهد.
شوک الکتریکی به دلیل اختلاف پتانسیل الکتریکی - اختلاف ولتاژ -بین بخشی از بدن و بخش دیگر آن وارد میشود . بیشتر جریان از مسیری با کم ترین مقاومت بین این دو نقطه عبور می کند . اگر هنگام پایین افتادن از پلی موفق به چنگ زدن به یک سیم فشار قوی شوید که مانع سقوط شما می شود ، مادامی که چیزی که چیزی با پتانسیلی متفاوت را لمس نکنید ، هیچ شوکی دریافت نخواهید کرد . حتی اگر پتانسیل سیم هزاران ولت ببیشتر از پتانسیل زمین باشد ، و حتی اگر با هر دو دست از آن آویزان شوید ، بار قابل ملاحظه ای از یک دست به دست دیگر روان نمی شود ، زیرا اختلاف پتانسیل قابل ملاحظه ای بین دست شما وجود ندارد. با لین همه ، اگر با دست دیگر به سیمی با پتانسیل متفاوت چنگ بزنید ... از پا در می آیید ! همه ی ما پرندگانی را دیده ایم که روی سیم های فشار قوی نشسته اند . پتانسیل تمام بخش های بدن آن ها همان پتانسیل زیاد سیم است ، بنابراین در معرض هیچ اثر زیان باری قرار نمیگیرند .
شوک الکتریکی می تواند سبب گرم شدن بیش از حد بافت های بدن و مختل شدن کار های عادی عصب شود و ضرباهنگ های الکتریکی حفظ کننده ضربان منظم قلب را بر هم زند و ممکن است مرکز عصبی تنظیم تنفس را مختل کند . اولین کار برای نجات قربانیان شوک مشخص کردن و قطع منبع توان است . سپس تا رسیدن کمک به قربانی تنفس مصنوعی بدهید . از سوی دیگر ، برای قربانیان حمله ی قلبی گاهی شوک الکتریکی مناسب میتواند سبب شروع به کار قلب شود .طبقه بندی: علمی،
برچسب ها: الکتریکی، عبور، جریان، ولتاژ، قانون، مقاومت، شوک،
ارسال در تاریخ جمعه 3 مهر 1394 توسط ali mosaffa