تبلیغات
همه چییز
همه چییز
همه چیز از همه جا برای همه کس در اینجاست

صفحه های نمایش لمسی

در صفحه ی نمایش لمسی یک تلفن همراه ، یک دستگاه mp3 و mp4  یا یک ابزار پزشکی از فیزیک خازن ها استفاده می شوند . دو لایه ی موازی از نوار نازک رسانای شفاف نظیر اکسیدانیوم قلع پشت صفحه قرار دارند . ولتاژی بین این دو لایه برقرار می شود . نوار های موجود  در یک لایه به طور عمود بر نوار های لایه ی دیگر سمت دهی شده اند . نقطه هایی که در آن ها این نوار ها همپوشانی دارند به صورت شبکه ای از خازن ها عمل می کنند . هنگامی که انگشت خود را ( که رساناست ) به یکی از نقطه های روی صفحه نزدیک می کنید ، انگشت شما و لایه ی رسانای جلویی مانند خازن دومی عمل می کند که در آن نقطه به صورت متوالی بسته شده است . مدار متصل به لایه های رسانا مکان تغییر ظرفیت و در نتیجه جایی را که شما صفحه را لمس کرده اید تشخیص می دهد .

موس های خازنی

در سال ۲۰۱۲ نوع جدید از موس های بی سیم به بازار عرضه شد که بی نیاز از باتری هستند . برای تأمین انرژی مورد نیاز در این موس ها ، از یک خازن طلا استفاده شده است . برای شارژ خازن این موس کافی است که به کمک یک کابل USB ، موس را به مدت ۳ دقیقه به رایانه وصل کنیم و پس از آن به مدت طولانی از موس استفاده کنیم .

ستون یاب الکتریکی

بعضی از ابزار های عملی از شیوه ی پاسخ گویی خازن به تغییرات ثابت دی الکتریک بهره می گیرند . ستون یاب الکتریکی که توسط تعمیر کاران ساختمانی برای یافتن مکان ستون های فلزی مخفی درون دیوار به کار می روند نمونه ای از این هاست . این ابزار شامل یک صفحه فلزی همراه با مدار های وابسته به آن است . این صفحه به عنوان نیمی از یک خازن دیوار به عنوان نیم دیگر آن عمل میکند . اگر دستگاه ستون یاب از روی ستون فلزی عبور کند ، ثابت دی الکتریک تغییر می کند و ظرفیت خازن را تغییر میدهد و یک سیگنال ( نشانک ) فرستاده می شود .
طبقه بندی: علمی،
برچسب ها: خازن، الکترونیک، قطعات الکترونیکی، انواع موس، نقشه کشی و معماری، موبایل و صفحات لمسی،
ارسال در تاریخ شنبه 11 مهر 1394 توسط ali mosaffa